پرورش و تناسب اندامورزشهای رزمی

کتل بل و ورزشهای رزمی

کتل بل ابزار قدرتمند انتخابی ورزشهای رزمی

سردرگمی اغلب یکی از مشکلات تمرینات قدرتی و بدنسازی برای ورزش های رزمی است. به طور کلی دو نظریه در این زمینه وجود دارد. گروهی معتقد اند استفاده از وزنه ها مفید بوده و گروهی دیگر مخالف این نظریه اند.

در واقع گروهی اعتقاد دارند که تمرینات وزنه بر كسب مهارتهای رزمی مضر است زیرا تنش بیش از حد كه در عضلات وجود دارد باعث افزایش سیالیت حركت می شود و بدین ترتیب سرعت و چابکی فرد را از بین می برد. گروهی دیگر معتعد اند که اگر تمرینات قدرتی بطور صحیح و به عنوان مکمل تمرین مهارت های رزمی انجام شود باعث افزایش قدرت انقباضی بدن بدون ایجاد انعطاف پذیری می شود ، نتیجه نهایی بهبود سرعت و قدرت است.

برخی از تمرینات بدنسازی و لیفت در حقیقت باعث ایجاد کندی و از بین رفتن استحکام کششی می شوند ، اما این در صورتی است که ورزشکار رشته های رزمی از یک روش بدن سازی قدیمی یا آزمون و خطا استفاده کند. هرگونه تمرین لیفت ، در صورت تمرکز اصلی و نه مکمل آموزش مهارت های مهارت های رزمی ، راندمان ورزش های رزمی را کاهش می دهد. تمرین قدرتی ، هنگامی که با اصول و روش مناسب انتخاب و اجرا شود ، به سرعت ، قدرت ، انعطاف پذیری و استقامت بیشتر در راستای تقویت مهارت های رزمی خواهد بود.

حال سوال اینجاست که روش صحیح تمرین قدرتی برای ورزشکاران رشته های رزمی چیست؟ چرا یک ورزشکار رزمی باید تمرینات قدرتی را در برنامه خود بگنجاند ، و تمرینات فرد چگونه شروع می شود؟ در حالی که بسیاری از ابزارهای آموزشی در دسترس است ، کتل بل ها ابزاری هستند که بیشترین امتیاز مثبت را برای حضور در تمرینات قدرتی رزمی به خود اختصاص می دهند.در این میان چندین متغیر بدنی وجود دارد که درهنگام طراحی یک برنامه تمرینی قدرتی مناسب باید به آن بپردازید ، که بطور خاص چهار مورد آنها توسط کتل بل به درجه قابل قبولی می رسد:

قدرت – استقامت ذهنی – چابکی – راندمان حرکتی

قدرت و استقامت

در یک ورزش رزمی ، قدرت و استقامت یا در اصطلاح ورزشی “قدرت پایدار” ، توانایی مبارزه با شدت برای درگیری های طولانی مدت است. این مقوله حتی بیشتر از قدرت حداکثر یا توانایی اجرای یک ضربه قدرتمند اهمیت دارد. گرچه قدرت حداکثر نیز فاکتور مهمی است ، ولی به طور مثال در ناک اوت ورزش های رینگی یا سابمیشن، همبستگی استقامتی و ترکیب آن با قدرت حداکثری نیز بایستی مد نظر باشد. این امر به مقاومت و استقامت فوق العاده ای نیاز دارد. به عنوان مثال ، ست های تکرار بالای کتل بل، ظرفیت تمرینی بالا و آستانه بی هوازی را ایجاد می کند.این بدان معناست که شما یاد می گیرید که حتی اگر از نظرهوازی ضعیف شده اید ، به اعمال قدرت ادامه دهید. برای ورزشکاران رزمی این موضوع یک مهارت بسیار مهم است. اغلب اوقات ورزشکاران رزمی در تمرینات یا مسابقات دچار کمبود نفس و کاهش ظرفیت تنفسی شده که این موضوع در آنها منجر به افت توان و قدرت می گردد. از آنجا که لیفت های تمرینی با کتل بل نیاز به هماهنگ سازی کامل بدن دارند ، از انجام حرکات ایزوله شده بدنسازی با هالتر یا دمبل ، موثر تر بوده و به ورزشکاران رزمی کاملا توصیه می شود.

راندمان

مفهوم اختصاصی اصولی بودن آموزش با مفهوم کارآمدی آموزش ارتباط تنگاتنگی دارد. بدون اجرای اصولی آموزش راندمان و کارآیی مناسبی به دست نخواهد آمد. همه سبک های هنرهای رزمی تمرینات آموزشی حرکتی را دنبال می کنند. کیفیت غالب در حرکت هنرمندان رزمی اصولی منجر به کارآیی بالا خواهد شد. این صرف نظر از سبک و نوع ورزش رزمی است. حرکات تمرینی اصولی ، چه با سرعت کامل و چه با حرکت کند ، کارآمد خواهد بود.کارآیی صرف استفاده از انرژی لازم برای رسیدن به نتیجه است ، نه چیزی بیشتر. این همچنین مربوط به صرف تنها زمان لازم برای رسیدن به هدف است

هنگام پرورش مهارت های رزمی ، بیشتر وقت خود را باید برای تسلط بر تکنیک های استقامتی خاص سبک شخصی صرف کنید. پروتکل تمرینات بدنسازی قدرتی انتخاب شده باید به گونه ای باشد که بدون نیاز به زمان زیادی به دور از تمرین مهارت های رزمی ، قدرت خاصی را به شما ارایه دهد. این به معنای تمرین نسبتاً کوتاه و شدید است که به بدن اجازه می دهد تا برای تمرین مهارت تازه بماند. دستورالعمل های زمانی تمرینی به تجربه و ویژگی های بدنی ورزشکار بستگی دارد ، اما به عنوان یک قاعده کلی ، برنامه بدنسازی قدرتی  نباید از 30 درصد از کل آموزش های تمرینات رزمی فراتر رود. به عبارت دیگر ، برای کارآمد بودن تمرینات رزمی ، ورزشکار رشته های رزمی باید حداقل 70٪ از کل زمان تمرینی خود را صرف آموزش مهارت های تخصصی رزمی کند و نه در بالا بردن وزنه ها. نکته قابل توجه این است که گاها در تمرینات افراط و تفریط های زیادی توسط مربیان صورت می گیرد که منجر به عدم کارآیی می شود. این درصد تفکیک تمرینات بایستی در هر شرایطی رعایت شود.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

اشتراک
به من اطلاع بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا