تغذیه

آیا ویتامین دی خطر ابتلا به کرونا را کاهش می دهد؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های اساسی در بدن شما ایفا می کند.

این ماده مغذی برای سلامتی سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین بسیاری از افراد این سوال را به وجود می آورند که آیا مکمل ویتامین D ممکن است به کاهش خطر ابتلا به ویروس جدید کرونا که باعث COVID-19 می شود کمک کند .

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر درمانی برای COVID-19 وجود ندارد و اقدامات پیشگیرانه ای غیر از کاهش روابط اجتماعی و اقدامات بهداشتی مناسب نمی تواند شما را از ابتلا به این بیماری محافظت کند.

گفته می شود ، برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن مقادیر سالم ویتامین D و همچنین مصرف مکمل ویتامین D می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند و به طور کلی در برابر بیماری های تنفسی محافظت می کند.

در این مقاله ، چگونگی تأثیر ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی و چگونگی تأثیر این ماده مغذی در محافظت در برابر شرایط تنفسی ، توضیح داده شده است.

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر می گذارد؟

ویتامین D برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ، که اولین خط دفاع بدن در برابر عفونت و بیماری است ، ضروری است. این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی نقش اساسی دارد که دارای دو خاصیت ضد التهابی و سیستم ایمنی بدن هستند و برای فعال سازی دفاع سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است.

ویتامین D به منظور تقویت عملکرد سلولهای ایمنی ، از جمله سلولهای T و ماکروفاژها ، از بدن شما در برابر عوامل بیماری زای محافظت می کند

در حقیقت ، ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی آنقدر مهم است که کمبود ویتامین D با افزایش حساسیت به عفونت ، بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی همراه است .

به عنوان مثال ، سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی ، از جمله سل ، آسم و انسداد مزمن ریوی  (COPD) و همچنین عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی همراه است .

علاوه بر این ، کمبود ویتامین D با کاهش عملکرد ریه مرتبط است ، که ممکن است توانایی بدن در مقابله با عفونت های تنفسی را تحت تأثیر قرار دهد

آیا ویتامین دی خطر ابتلا به کرونا را کاهش می دهد؟

آیا مصرف ویتامین D می تواند در برابر COVID-19 محافظت کند؟

در حال حاضر ، هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد. با این وجود ، مطالعات متعدد نشان داده اند که کمبود ویتامین D می تواند به عملکرد سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش دهد

علاوه بر این ، برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل های ویتامین D می تواند پاسخ ایمنی را تقویت کرده و به طور کلی در برابر عفونت های تنفسی محافظت کند.

بررسی اخیر که شامل 11321 نفر از 14 کشور جهان بود ، نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D خطر ابتلا به عفونتهای حاد تنفسی (ARI) را در هر دو کسانی که از نظر ویتامین D کمبود دارند و کسانی که سطح کافی دارند ، کاهش می دهد.

به طور کلی ، این مطالعه نشان داد که مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به حداقل یک ARI را 12 درصد کاهش می دهد. اثر محافظتی در افرادی که سطح ویتامین D کم دارند ، قوی ترین بود .

علاوه بر این ، این بررسی نشان داد که مکمل های ویتامین D هنگام محافظت در برابر ARI در روزانه یا هفتگی ، در دوزهای کوچک مؤثرتر از مصرف در دوزهای بزرگتر و گسترده تر هستند .

همچنین نشان داده شده است که مکمل های ویتامین D باعث کاهش مرگ و میر در افراد مسن می شود که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی مانند COVID-19 هستند.

به خاطر داشته باشید که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که مصرف مکمل ویتامین D می تواند شما را از ابتلا به COVID-19 محافظت کند. با این وجود ، کمبود ویتامین D ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد سیستم ایمنی ، حساسیت شما به عفونت کلی و بیماری را افزایش دهد.

این امر به ویژه نگران کننده است با توجه به اینکه افراد زیادی از نظر ویتامین D کمبود دارند ، به خصوص افراد مسن که بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جدی تر مربوط به COVID-19 هستند .

بسته به میزان خون شما ، مکمل  ویتامین D در روز به طور معمول برای اکثر افراد کافی است. با این حال ، افراد با سطح خون پایین اغلب به دوزهای بسیار بالاتری نیاز دارند تا سطح آنها به حد مطلوب افزایش یابد

اگرچه توصیه هایی در مورد آنچه که یک ویتامین D بهینه را تشکیل می دهد متفاوت است ، اکثر متخصصان موافق هستند که میزان ویتامین D بهینه بین 30 تا 60 نانوگرم در میلی لیتر (75-150 نانومول در لیتر) باشد .

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

منبع
healthline.com

مصطفی عاشوری

نوتریشینست ورزشی ، مربی بین المللی TRX از کمپانی Trx آمریکا

نوشته های مشابه

اشتراک
به من اطلاع بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا