تغذیهسبک زندگی

آیا رژیم کِتو سندروم روده تحریک پذیر (IBS) را درمان می کند؟

اگر با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) سر و کار دارید ، تنها نیستید. این وضعیت شایع باعث نفخ ، گاز ، درد معده ، یبوست و اسهال می شود.

این وضعیت شایع باعث نفخ ، گاز ، درد معده ، یبوست و اسهال می شود. برای مدیریت IBS ، پزشک شما ممکن است توصیه کند رژیم غذایی خود را تغییر دهید ، کیفیت سبک زندگی خود را بهبود بخشیده و میزان مصرف برخی کربوهیدراتهای قابل تخمیر به نام FODMAP را محدود کنید. شاید شما نیز شنیده باشید که چربی بالا ، کربوهیدرات بسیار کم در درمان علائم IBS کمک می کند.
با این وجود ، ممکن است از خود سؤال کنید که آیا این ادعا از شواهد علمی پشتیبانی می شود یا خیر ، اگر IBS دارید باید از کتو استفاده کنید یا خیر.
در این مقاله ، چگونگی تأثیر رژیم کتو بر علائم IBS مورد بررسی قرار گرفته است.

رژیم کِتو

IBS چیست و چگونه درمان می شود؟

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) 14٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم آن شامل درد معده ، نفخ ، گرفتگی ، یبوست و اسهال است. هیچ کس قابل شناسایی IBS نیست. در عوض ، این احتمالاً شامل چندین فرآیند است که ممکن است برای هر فرد منحصر به فرد باشد
علل احتمالی شامل افزایش حساسیت هضم ، سیگنال های شیمیایی از روده به سیستم عصبی ، فشار روانی و اجتماعی ، فعالیت سیستم ایمنی بدن ، تغییر در باکتری های روده ، ژنتیک ، رژیم غذایی ، عفونت ها ، داروهای خاص و استفاده از آنتی بیوتیک ها است

درمان

درمان IBS بر مدیریت علائم از طریق داروها ، رژیم غذایی و تنظیم شیوه زندگی تمرکز دارد .بسیاری از افراد دریافتند که مواد غذایی محرک علائم خاص است ، بنابراین 70-90٪ از افراد مبتلا به IBS برخی از غذاها را محدود می کنند تا سعی کنند اثرات منفی را کاهش دهند.
کارشناسان غالباً رژیم هایی را توصیه می کنند که شامل وعده های غذایی معمولی و همچنین فیبر و مایعات کافی باشد. در صورت بروز علائم باید الکل ، کافئین و غذاهای تند یا چرب را محدود کنید.
در حال حاضر ، یک درمان معمول برای IBS یک رژیم غذایی  FODMAP است ، که کربوهیدراتهای قابل تخمیر با زنجیره کوتاه ، که ضعیف از بدن شما جذب می شوند را محدود می کند. FODMAP در گندم ، پیاز ، برخی لبنیات ، و بعضی از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.
این کربوهیدراتها باعث افزایش ترشح آب و تخمیر در روده شما ، که باعث تولید گاز می شود. اگرچه این تأثیر منفی بر افراد سالم نمی گذارد ، اما ممکن است باعث بروز علائم در مبتلایان به IBS شود.
در رژیم های  FODMAP نشان داده شده است که شدت علائم IBS ، به ویژه درد و نفخ را کاهش می دهد .

رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات ، فاقد گلوتن ، تنظیم کننده سیستم ایمنی نیز برای درمان IBS استفاده می شوند.

رژیم کتو چگونه IBS را تحت تأثیر قرار می دهد؟

با وجود محبوبیت کتو ، مطالعات بسیار کمی اثربخشی آن برای درمان IBS را بررسی می کنند.
یک مطالعه 4 هفته ای بر روی 13 نفر با IBS غالب اسهال نشان داد که رژیم غذایی کتو به کاهش درد و بهبود فراوانی و قوام مدفوع کمک می کند.
این ممکن است به دلیل تأثیر رژیم در میکروبیوم روده یا جمع آوری باکتری های روده شما باشد. جالب است که ، افراد مبتلا به IBS  اغلب در نوع و تعداد باکتری های روده خود عدم تعادل دارند ، که ممکن است در علائم نقش داشته باشد.
علاوه بر این ، مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات باکتری موجود در روده شما که باعث افزایش انرژی از کربوهیدرات ها می شود در حالی که تعداد باکتری های مفید را تقویت می کنند از بین می روند.

آیا افراد مبتلا به IBS باید رژیم کتو را امتحان کنند؟

با وجود برخی نتایج امیدوارکننده ، شواهد استفاده از کتو برای درمان IBS محدود است. مشخص نیست که آیا اثرات مثبت را می توان به رژیم غذایی منتسب کرد یا به طور دقیق حذف غذاهای گلوتن دار مناسب باشد یا خیر. بنابراین ، افراد مبتلا به IBS نباید از رژیم کتو به عنوان یک درمان اصلی برای IBS استفاده کنند.اگر این رژیم می تواند متناسب با سبک زندگی شما باشد و شما علاقه مند هستید که چگونه می تواند علائم شما را تغییر دهد ، لطفا با یک متخصص پزشکی صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خطرات جانبی احتمالی

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که رژیم کتو ممکن است دارای چند نکته جانبی باشد.
به عنوان مثال ، غذاهای چرب باعث ایجاد علائم در برخی از افراد مبتلا به IBS می شود. از آنجا که رژیم کتو بسیار چربی است ، ممکن است به جای بهبود آنها علائم را بدتر کند.
علاوه بر این ، رژیم کتو دارای فیبر محلول کمی است . بنابراین ، اگر دارای IBS باشید و تصمیم بگیرید که کتو را امتحان کنید ، خوردن مقدار زیادی سبزیجات سبز و دانه برگ برای افزایش مصرف فیبر محلول مهم است. از طرف دیگر ، می توانید یک مکمل فیبر مصرف کنید .

اگر ، مبتلایان به دیابت دچار سندروم روده تحریک پذیر هستند  قبل از شروع كتو باید با یك متخصص بهداشت مشورت كنند ، زیرا مصرف كم كربوهیدرات می تواند باعث قند خون به میزان خطرناكی شود

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله

منبع
healthline.com

مصطفی عاشوری

نوتریشینست ورزشی ، مربی بین المللی TRX از کمپانی Trx آمریکا

نوشته های مشابه

اشتراک
به من اطلاع بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا