محاسبه متابولیسم پایه ( BMR )

با استفاده از این ماشین حساب سوخت و ساز پایه خود و نیاز به کالری روزانه را محاسبه کنید.

 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden

چگونه از متابولیسم پایه برای کاهش وزن استفاده کنیم؟

این ماشین حساب میزان متابولیک پایه می تواند ابزاری مفید برای افرادی باشد که می خواهند وزن کم کنند. ما اغلب افرادی را مشاهده کرده‌ایم که بدون اطلاعات مناسب برنامه کاهش وزن خود را شروع کرده‌اند، به زودی آنها را در بیمارستان پیدا کردیم زیرا احساس می‌کردند خیره شد و ساکن بودن تنها راه کاهش وزن است و برای کاهش وزن فراموش کرده‌اند که بدنشان به یک چیز خاص نیاز دارد. مقدار کالری روزانه برای انجام کارهای روتین مانند تنفس، تفکر، تامین خون، هضم و غیره است و زمانی که بدن شما این انرژی را دریافت نمی کند، احتمال غش کردن شما بیشتر می شود.

بنابراین، اگر می خواهید وزن کم کنید، اولین چیزی که باید بدانید BMR است. BMR را با استفاده از این ماشین حساب متابولیسم پایه محاسبه کنید و هنگام برنامه ریزی رژیم غذایی خود برای کاهش وزن، آن را در نظر داشته باشید. اگر بدن شما چربی دارد، می توانید کالری دریافتی روزانه خود را کمتر از BMR خود نگه دارید زیرا در چنین شرایطی از چربی بدن شما برای رفع این شکاف استفاده می شود و در نتیجه شروع به از دست دادن چربی خواهید کرد.
اما اگر بدن شما چربی ندارد و فقط ماهیچه دارد، باید از BMR خود مراقبت کنید. شما نمی توانید کالری کمتری از حداقل انرژی مورد نیاز مصرف کنید، در غیر این صورت بدن شما عملکرد خوبی نخواهد داشت.

عوامل موثر بر BMR

فهرست عواملی که ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم اما تأثیر قابل توجهی بر BMR شما داشته باشند طولانی است. در اینجا به چند مورد از عواملی که بر BMR تأثیر می‌گذارند، خواهیم پرداخت.

سن

این مهم ترین عامل در بیشتر شاخص ها و نسبت های مرتبط با بدن مانند BMR، RMR، BMI و غیره است. اولین چیزی که در هنگام محاسبه BMR باید بدانید سن شما است. سن به طور مستقیم در فرمول BMR استفاده می شود و BMR با سن نسبت معکوس دارد، یعنی سن بالاتر، BMR کمتر خواهد بود.

جنسیت

این عامل دیگری است که BMR شما را در هنگام محاسبه تعیین می کند. مردان معمولاً توده عضلانی بیشتری دارند، بنابراین BMR آنها معمولاً بالاتر از زنان است.

فعالیت روزانه

عاملی است که بر ارقام BMR تأثیر می گذارد. اگر فعال باشید و روزانه ورزش کنید، BMR شما بالا خواهد بود. در حالی که، از سوی دیگر، اگر روتین فعال نداشته باشید و ورزش چیزی است که حتی به آن اهمیت نمی دهید، BMR شما بسیار کمتر از یک فرد فعال خواهد بود.

اندازه بدن

به خاطر داشته باشید که با افزایش قد، وزن و حتی مساحت سطح، میزان متابولیسم افزایش می یابد.

ترکیب بدن

به گفته متخصصان، اگر توده عضلانی بدون چربی افزایش یابد، میزان متابولیسم نیز افزایش می یابد. همچنین بافت چربی نسبت به بافت ماهیچه ای فعالیت متابولیکی کمتری دارد.

آب و هوا و دمای بدن

افرادی که در مناطق آب و هوای گرمسیری زندگی می کنند معمولاً 5 تا 20 درصد BMR بالاتری نسبت به افرادی دارند که در مناطق با دمای پایینتر زندگی می کنند زیرا برای خنک نگه داشتن بدن انرژی لازم است. به یاد داشته باشید که ورزش وفعالیت بدنی که در هوای گرم انجام می شود، بار متابولیک اضافی را نیز تحمیل می کند.

سطوح هورمونی

تیروکسین (T4) هورمون کلیدی است که تأثیر قابل توجهی بر BMR دارد و توسط غدد تیروئید ترشح می شود. کم کاری تیروئید یک وضعیت نسبتا شایع است، به ویژه در زنان نزدیک یا بعد از یائسگی. علاوه بر این، فردی که مشکل وزن دارد و اگر مشخص شود عملکرد تیروئید او کم است، باید برای درمان با پزشک مشورت کند.

سلامت

مطالعات خوش بینانه نشان می دهد که بیماری، تب یا آسیب می تواند میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR) را دو برابر افزایش دهد.

خوب، شما نیازی به درگیر شدن در محاسبات پیچیده با استفاده از فرمول نرخ متابولیک پایه ندارید، بلکه آن را با استفاده از این ماشین حساب BMR یا ماشین حساب متابولیسم پایه ساده بدست خواهید آورد.

آزمایشگاه آنلاین بامربی

محاسبه شاخص توده بدنی (BMI)

محاسبه درصد چربی بدن (BFP)

محاسبه وزن ایده آل (IBW)

محاسبه ضربان قلب پایه

محاسبه نیاز روزانه آب بدن

محاسبه قدرت بیشینه (1RM)

محاسبه نوع استخوان بندی

محاسبه متابولیسم پایه (BMR)

آزمون سنجش شخصیت ورزشی

007 - AutismCreated with Sketch. تست هوش هیجانی در ورزش

تبلیغات